• Stanislavas Moniuška – aštuoniolika meilės ir kūrybos metų Vilniuje

   Stanislavas Moniuška – aštuoniolika meilės ir kūrybos metų Vilniuje

   Kiek metų kompozitorius Stanislavas Moniuška (Stanisław Moniuszko, 1819–1872) būtų gyvenęs Vilniuje, jei ne jo gyvenimo meilė Aleksandra? Ar iš viso būtų apsistojęs Vilniuje ilgesniam laikui? Galime tik spėlioti. Tačiau atsakymą į klausimą – „Kodėl aštuoniolika kūrybos ir meilės metų Vilniuje?“ ‒ turime.

   1836 m. kartu su dėde Aleksandru būsimasis kompozitorius atvykęs į Vilnių apsistoja Miulerių namuose, Vokiečių gatvėje. Čia susipažįsta su šeimininkų dukra Aleksandra Miuleryte. Jam – septyniolika metų, jai – šešiolika. Išties Stanislavo Moniuškos širdis liko Vilniuje, jis savo sužadėtinei rašė laiškus iš Berlyno, kur 1837 m. išvyko studijuoti. Į Vilnių jis grįždavo per kiekvienas atostogas. 1840 m. Stanislavas ir Aleksandra susituokė Vilniuje, Antakalnio Trinitorių bažnytėlėje. Vilniuje Moniuška su žmona Aleksandra džiaugėsi dešimties savo vaikų gimimu, čia, deja, išgyveno ir trijų vaikų netektį.

   Stanislavas Moniuška, kaip ir Frederikas Šopenas (Fryderyk Chopin, 1810–1849), yra lenkiškojo muzikinio romantizmo kūrėjas. Vilniuje kompozitorius sukūrė jį išgarsinusius kūrinius – kantatas lietuviška tematika „Milda“, „Nijolė“, keturias „Aušros Vartų litanijas“, didelio populiarumo sulaukusį „Namų dainyną“, operą „Halką“ ir kt.

   Stanislavo Moniuškos kūryba yra svarbi Lenkijos, Baltarusijos, Lietuvos muzikinės kultūros paveldo dalis, savitas reiškinys Europos, romantizmo muzikos kontekste. Ši paroda ‒ tai Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus dovana kompozitoriaus 200-ųjų gimimo metinių proga.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 2
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.